Wznoszenie domku, to wieloaspektowe logistycznie przedsięwzięcie. Dlatego należy odszukać dobrą firmę, zajmującą się stawianiem domów od początku. Najlepiej by zajmowała się wszelakimi czynnościami od momentu fundamentowania, poprzez postawienie budynku w stanie surowym, aż po jego wykończenie. Pozwoli to w realny sposób zmniejszyć koszty, które jakkolwiek nie należą do najmniejszych.
Każda jedna firma budowlana przeprowadza z początku kosztorys. Od niego wszystko się rozpoczyna. Jest on jednakże przybliżony, bo aczkolwiek ekipa stara się dotrzymać umowy z klientem, to jednak zawsze mogą pojawić się w pełni nieoczekiwane kwestie, które wywołają podwyższenie pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma fundamentalny wpływ na koszty, jest technologia budowlana. Znacznie tańsze od stereotypowych murowanych budynków i cieszące się sporą popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, stawiany jest szkielet domu, który wykonany jest z drewna. Istotny jest rozstaw drewnianych słupków, które łączone są za pomocą dwóch oczepów, które spinają także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, zazwyczaj wełną mineralną. Następnie od wewnątrz stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. układa się dodatkową powłokę ocieplenia i kładzie się tynk dekoracyjny.
Bardzo dużo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Budowa domów w tej technologii generalnie jest kilkakrotnie tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich nietrwałość. Wiąże się to z niewiedzą czy też złymi doświadczeniami z kiepskimi specjalistami. Przy stawianiu domu tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Tylko dobrej jakości drewno zapewni, że dom będzie posiadał porządną strukturę. Niezwykle kluczowa jest również odpowiednia izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie dogrzewał się w lecie, a w zimie szybko nie wychładzał.
Najoczywistszą wartością tej technologii jest krótki czas budowy. Nawet w trzy miesiące może pojawić się dom pod klucz. Jeśli więc dysponuje się ograniczonym budżetem i pragnie się postawić własny dom, będzie to właściwy wybór.
Budowa budynków murowanych jest cały czas najbardziej popularna w naszym kraju. Najczęstszy problem stanowi jednak nagrzewanie domu wielorodzinnego, które pochłania bardzo duże koszta. Bardzo dużo osób decyduje się na systemy solarne, jakie łączy się z stereotypowym nagrzewaniem. Jeżeli jakkolwiek buduje się dom od podstaw, należałoby zainteresować się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu oszczędne w zużywaniu energii, a ich budowa potrzebuje nadzorowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Aby jak najbardziej zredukować zużycie energii w takich domach niedaleko kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni energooszczędny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki zależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na narastające ceny energii szuka się różnych alternatyw w technologiach budowlanych, które odpowiednio wykorzystane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort rezydowania w jak najkorzystniejszych warunkach.

12 Mar Brak komentarzy admin Shuma , ,