Obecna sytuacja finansowa Polaków z roku na rok znacząco się polepsza, jednak nadal niewielu z nich decyduje się na zakup nowego mieszkania. Dużo młodych osób dostaje mieszkanie w spadku lub w drodze darowizny od rodziców lub dziadków. Kilkanaście lat temu ówczesny właściciel mieszkania z pietyzmem urządzał swój uprawniony kąt – kładł parkiet, kupował upragnione meble. Dziś jednak te same meble i ten sam parkiet straszą obecnych właścicieli.
Jak tchnąć we wnętrza mieszkania nowe życie? Najrozsądniejszym wyjściem jest przeprowadzenie remontu. Zwróćmy uwagę, że plany starych mieszkań są mało przemyślane. W nowych mieszkaniach architekci stosują bardzo atrakcyjne rozwiązania, które czynią wnętrza niezwykle funkcjonalnymi nawet na małej powierzchni. Architektura starego budownictwa jest natomiast mocno schematyczna, a rozkład pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego przy remoncie starych mieszkań warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz. Dla projektanta wszelkie remonty to chleb powszedni. Dobry specjalista potrafi stworzyć atrakcyjny apartament nawet w starym bloku z wielkiej płyty.
Zatrudnienie projektanta wnętrz wiąże się z kosztami, jednak jego pomoc bywa nieoceniona. Specjalista doskonale wie, jak rozplanować pomieszczenia, jakie odległości zachować między szafkami, na jakiej wysokości montować oświetlenie itp. Te z pozoru błahe sprawy przekładają się bardzo na funkcjonalność mieszkania. Przykładowo – złe rozmieszczenie zlewu, lodówki i płyty kuchennej w kuchni może całkowicie zdezorganizować proces przyrządzania posiłków, natomiast źle dobrane oświetlenie sprawi, że wnętrza wydadzą się ciaśniejsze i ponure.
Architekt wnętrz to niezastąpiony doradca, jeśli chodzi o remonty, jednak nie każdy decyduje się na skorzystanie z jego usług. W takim wypadku remont musimy zaplanować sami. Na początku warto zbadać stan ścian i podłóg. W obecnych czasach powracają do łask drewniane podłogi, dlatego rozważ wycyklinowanie i polakierowanie starego parkietu. Jeśli parkiet nie jest w złym stanie jego odnowienie prawdopodobnie będzie tańsze i mniej kłopotliwe niż położenie paneli. Ściany możesz pomalować samemu. Podczas malowania warto postawić na farby plamoodporne – są nieco droższe, ale zdecydowanie bardziej trwałe, wolniej blakną i do tego ściany pomalowane takimi farbami można zmywać bez ryzyka naruszenia koloru.
Jeśli wnętrza mieszkania są wyposażone w meble rodem z PRL nie zniechęcaj się i nie wystawiaj ich od razu na śmietnik. Meble z PRL-u są idealną bazą do stworzenia designerskiego wnętrza. Jeśli ten pomysł Cię nie przekonuje to wystaw meble na popularnych serwisach aukcyjnych. Uwierz, że znajdzie się spore grono pasjonatów meblami z dawnych lat. Pamiętaj, że babcina szafa czy kredens jest w stanie przeżyć jeszcze nie jedno pokolenie Ikea. Stare meble są naprawdę trwałe, można je odnawiać praktycznie w nieskończoność.
Planując remont warto też poszukać inspiracji w sieci – znajdziesz tam masę pomysłów na odnowienie wnętrza tanim kosztem.