Budowa budynku, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. Wskutek tego trzeba znaleźć odpowiednią firmę, zajmującą się konstruowaniem domów od początku. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi robotami od momentu fundamentowania, poprzez wybudowanie domostwa w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w rzeczywisty sposób zredukować koszty, jakie jakkolwiek nie należą do najmniejszych.

Każda firma budowlana wykonuje najpierw kosztorys. Od niego wszystko się zaczyna. Jest on aczkolwiek przybliżony, bo chociaż firma stara się dotrzymać ustaleń, to pomimo tego zawsze mogą wystąpić niespodziewane kwestie, które wywołają wzrost oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma podstawowy wpływ na cenę, jest technologia budowlana. W znacznym stopniu tańsze od tradycyjnych murowanych budynków i cieszące się ogromną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, wznoszony jest szkielet budynku, który zrobiony jest z drzewa. Zasadniczy jest rozstaw drewnianych słupków, które scalane są za pomocą dwóch oczepów, jakie łączą także całe ścianki. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja zostaje ocieplona, najczęściej wełną mineralną. Następnie od wewnątrz stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. rozmieszcza się dodatkową warstwę ocieplenia i kładzie się gips dekoracyjny.

Bardzo dużo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów ekonomicznych. Budowa domów w tej technologii generalnie jest nawet kilka razy tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Najbardziej popularnym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich mała wytrzymałość. Wiąże się to z niewiedzą czy też złymi doświadczeniami z podrzędnymi fachowcami. Przy budowie budynku tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Tylko dobrej jakości drewno zapewni, że budynek wolnostojący będzie posiadał porządną konstrukcję. Ogromnie zasadnicza jest również odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, aby nie nagrzewał się w lecie, a w zimie szybko nie tracił ciepła.

Niewątpliwą wartością tej technologii jest krótki czas stawania domu. Nawet w trzy miesiące może pojawić się dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się zaniżonym budżetem i pragnie się postawić wymarzony dom, będzie to odpowiedni wybór.

Konstrukcja budynków murowanych jest ciągle najbardziej popularna w Polsce. Najczęstszy dylemat stanowi jednakże ogrzewanie budynku, które produkuje niemałe koszta. Bardzo dużo osób postanawia się skusić na systemy solarne, jakie łączy się z tradycyjnym ogrzewaniem. Jeśli jednak buduje się dom od podstaw, warto zainteresować się domami pasywnymi, które są w najwyższym stopniu energooszczędne, a ich budowa potrzebuje kontrolowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Żeby jak najbardziej zredukować zużycie energii w takich domach niedaleko kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni ekologiczny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.

Wybór rodzaju technologii budowlanej współzależny jest od preferencji i majętności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii szuka się różnych alternatyw w technologiach budowlanych, jakie w odpowiedni sposób wykorzystane mogą wywrzeć wpływ na jej zużycie i komfort mieszkania w jak najkorzystniejszych warunkach.

12 mar Brak komentarzy admin Shuma , ,