Decydując się na wybudowanie domku, stoimy przed wyborem technologii budowlanej i odpowiedniej firmy, jaka może się poszczycić popularnością na rynku. Tradycyjnie budowanie domów jednorodzinnych, obejmuje przede wszystkim domy murowane. Zamysłem budowy, jest budynek wolnostojący na wiele pokoleń, w którym będą mogły zamieszkiwać potem dzieciaczki, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na domek murowany, są technologie które przyzwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy na samej budowie i wykorzystać je na udekorowanie domku.
Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Wprawdzie obecne są już od wielu lat, aczkolwiek ta technologia częściej wykorzystywana jest do budowy budynków przeznaczonych, np. na nowoczesne restauracje, aniżeli domy mieszkalne. Domy z drewna nie muszą być wcale mniej stabilne od standardowych murowanych. Wznoszone są z drewna wywodzącego się z syberyjskich lasów i w odpowiedni sposób impregnowane. Pozytywną stroną budowy takiego budynku jest szybkość jego zrealizowania, jako że można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.
Budowa domku z bali ma namacalne korzyści. Przede wszystkim to zredukowanie spożytkowania energii. Dom z bali zapewnia najwłaściwszy mikroklimat, dzięki któremu w budynku nie będzie potrzebna instalacja klimatyczna. Taka technologia zapewnia również porządną izolację akustyczną, czyli ukróca łoskot. Wielką zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, niż w przypadku budynków murowanych o tym samym metrażu.
Jeżeli jednak jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na budynek wolnostojący murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak najbardziej energooszczędny. Poza granicami Polski, znaczną popularnością cieszą się domy pasywne. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od innych murowanych, jednak wykorzystane materiały oraz ocieplenia, a także wybór odnawialnego źródła energii do zasilania, które pozwala zminimalizować rachunki, czyni go najodpowiedniejszym praktycznym wyborem. Nie jest to w samej rzeczy mało kosztowna inwestycja, jakkolwiek bez wątpliwości zwróci się po pewnym czasie, ze względu na znacznie niższe koszty eksploatacji budynku. Budynek pasywny jest kapitalnym wyborem dla rodziny. Budowa budynków jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną domostwa. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest w tej sytuacji podwaliną. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy jeden etap budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, zaczynając od fundamentów. Na dachu najczęściej umieszcza się kolektory słoneczne.
Cena domu pasywnego to wyjątkowy koszt, który jest dwa razy większy od stawiania standardowego domku jednorodzinnego. Decydując się jednak na domek, który będzie nam służył na całe życie powinno się zainwestować nieco więcej i później mieć realną korzyść nie tylko z energooszczędnego.
Jakkolwiek jeżeli już zdecydujemy się na zbudowanie budynku i wybierzemy rodzaj, czy też projekt, warto przede wszystkim znaleźć najlepszą załogę. Dobry i uczciwy przedsiębiorca angażuje tylko specjalistów, którzy posiadają zarówno doświadczenie, jak i kwalifikacje oraz przeprowadzą wszelakie prace sumiennie oraz z zupełnym zaangażowaniem. Firma powinna rozporządzać wymaganym ekwipunkiem, który przyspieszy robotę.