Większość osób ogrzewa swój dom węglem Jest to stosunkowo oszczędna metoda grzewcza, która niestety jest niezmiernie niezdrowa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie posiada się nowoczesnych kotłów grzewczych. Spalanie węgla w nie małej mierze przyczynia się do powstawania smogu, który może inicjować sporo chorób, lub też przyczynić się do ich powstania. Z powodu złego stanu powietrza, coraz więcej ludzi cierpi na astmę, zapalenie płuc. Rośnie także liczba osób chorujących na złośliwe nowotwory.

Na dogrzewanie za pomocą gazu mało kto jest w stanie sobie pozwolić, z uwagi na to, że cena gazu stale wzrasta, ponadto wymaga to konieczności zamontowania instalacji gazowej, a nie wszędzie da się to tak prosto zrobić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, jaka pozwala na ogrzanie zarówno budynku mieszkalnego, jak i wody w pełni ekologicznie. Energia pobierana ze słońca, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednakże negatywnym aspektem tego typu wyjścia jest wyjątkowo wygórowana cena, która może nawet oscylować na poziomie 70 tysięcy złotych. Z tego powodu rozwiązanie to wybiorą wyłącznie osoby o zasobnym portfelu
.
Obecnie wzrasta ilość osób, które decydują się na ogrzewanie pelletem. Ta moda wyszła od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten materiał. To nic innego, jak małe wiórki i resztki odpadów drzewnych, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe wytwarzają mniejszą ilość spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. W trakcie ich spalania także powstaje popiół, jaki może być wykorzystany jako wysokiej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedaje się w workach 10 kg, czy też 20 kg, z tego powodu jest o łatwy w transporcie, jak i nie jest kłopotliwy podczas przechowywania w domu. Niewątpliwie jego pozytywną stroną jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i kotłowni i nie jest konieczne regularne sprzątanie. To wyjątkowo dobra opcja, dla dla osób które mają mało czasu. Pellet jest także polecany, jako ogrzewanie dla ludzi chorujących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na ten sposób ogrzewania, należy wymienić piec. Do tego materiału dedykowane są specjalne kotły na pellet. Pozwalają one na spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet występuje w różnej wielkości, dzięki temu zmieści się nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Obecnie na rynku jest szeroki wybór pieców, które posiadają rozmaite funkcje.

Zastosowanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niemożliwe w przypadku pieców na węgiel. Decydując się na tę metodę ogrzewania należy przede wszystkim kupić pellet najwyższej jakości, czyli taki, który posiada małą wilgotność. Nie może ona być większa niż 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej klasy pellet jest bardzo wydajny dzięki czemu da się używać go o wiele dłużej. Dobrze jest wydawać pieniądze na materiał dobrej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie budynku przy użyciu pelletu, jest bardzo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają taką metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby z niej skorzystały.

12 mar Brak komentarzy admin Shuma , ,