Zaprojektowanie pokoju dziennego jest znacznym wyzwaniem. Warto poświęcić na tę czynność odpowiednią ilość czasu. Umożliwi to uniknięcie wielu błędów, które w ostatecznym rezultacie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. Jak zaaranżować pokój dzienny, aby był on zarazem funkcjonalny oraz stylowy?

Przeznaczenie salonu?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaką funkcję ma spełniać pokój dzienny. Wystrój pokoju dziennego powinien zawierać jego funkcjonalność. W inny sposób projektuje się salon, który ma spełniać jedynie funkcję wypoczynkową. a inne podejście do tematu trzeba wykazać w przypadku gdy pokój dzienny musi spełniać także inne zadania, na przykład będzie służył jako miejsce do spania.

Jaki styl warto wybrać?

To, w jaki sposób urządzi się salon w ogromnej mierze zależeć będzie od indywidualnych gustów mieszkańców. Ogromną popularnością cieszy się w ostatnim czasie minimalistyczny styl skandynawski. Jego podstawową cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w aranżacji wnętrza. Ogromną rolę odgrywają w nim jasne kolory a także ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, że trzeba pozbyć się wszystkich ozdobach. Dopuszczalne są przykładowo flakony na kwiaty a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać zbędnych bibelotów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Samemu czy korzystając z usług projektanta – metody aranżacji salonu

Sposobów na to, w jaki sposób zorganizować wymarzony salon można wymienić przynajmniej kilka. Osoby, które świetnie orientują się w najbardziej nowoczesnych trendach designerskich mogą to zrobić we własnym zakresie. Ci, którzy są mniej pewni w tym temacie, mogą skorzystać z konsultacji doświadczonego projektanta przestrzeni. Ciekawych wariantów można także poszukać w Internecie. Bez trudu da się znaleźć fachowe strony internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Z całą pewnością urządzenie salonu na własną rękę będzie o wiele tańszym pomysłem. Jednak osoby które stać na profesjonalnego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble powinny znaleźć się w salonie?

Zupełną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być przykładowo wygodna sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się zakupi uzależniona jest w dużej mierze od potrzeb i możliwości. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, lepszym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem. Jeżeli w mieszkaniu jest więcej domowników, to trzeba zatroszczyć się o to, aby każda osoba miała zapewnione miejsce do wypoczynku wówczas lepiej kupić narożnik. Oprócz kompletu wypoczynkowego w salonie powinien znaleźć również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie zamocowany na ścianie. Pokój dzienny to także dobre miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem miejsce, w którym przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od optymalnego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim wypocząć i w pełni zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W pokoju dziennym można również ustawić biblioteczkę na książki. Należy pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są stylowe dodatki. Należą do nich między innymi zasłony, obrazy czy też dywany.