Od najdawniejszych czasów ogrody stanowią bardzo ważną funkcję – zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. Ogrody warzywne i ziołowe zapewniały stały dostęp do żywności i ziół, wykorzystywanych jako przyprawy lub do wytwarzania różnego rodzaju medykamentów. Ogrody ozdobne natomiast cieszyły oko, a także stanowiły przestrzeń w której można było wypocząć i oddać się refleksji. Ogród, nawet ten najskromniejszy, był i jest także swego rodzaju wizytówką każdego domostwa. Często jest to pierwsza rzecz na jaki zwracamy uwagę, gdy odwiedzamy jakieś miejsce po raz pierwszy – w końcu ogrody zazwyczaj znajdują się przed domem, więc są doskonale widoczne. Często właśnie z tego powodu wiele osób przykłada szczególną uwagę od tego jak wygląda ich przydomowy ogród i w jakim jest stanie. Wiele osób, zwłaszcza kobiety, poszukuje nowych inspiracji i interesujących projektów,. Ciekawe i przyciągające oko aranżacje ogrodu cieszą się szczególnie dużą popularnością i poważaniem. Różne układy w jakich sadzone są rośliny, oraz ich odpowiedni dobór jest bardzo ważny przy projektowaniu ogrodu. Projekty budowlane także powinny odpowiadać i wpasowywać się w aranżację ogrodu – te dwa projekty często są od siebie uzależnione.

Kształt domu można dopasować do układu terenu zielonego i na odwrót. Warto o tym pamiętać jeśli chcemy by nasz ogród dobrze komponował się z budynkiem w pobliżu którego jest umiejscowiony. Odpowiednia aranżacja ogrodu jest szczególnie istotna dla osób, które bardzo cenią styl i elegancje. Osoby takie mogą wybrać spośród wielu różnych stylów projektowania ogrodów – niektórzy są fanami stylu japońskiego, ktoś inny może woleć styl angielski lub skandynawski. Przy ich wyborze warto pamiętać nie tylko o tym co nam się podoba, lecz także zwracać uwagę na to jakie rośliny najczęściej występują w danym stylu lub ile wymaga on miejsca. Należy więc dobrać taki styl, który odpowiada warunkom panującym na naszym terenie – jakość gleby, warunki atmosferyczne, wielkość, lokalizacja. Nie każdy styl będzie odpowiedni dla naszego klimatu. Kolejnym zagadnieniem nad którym należy się zastanowić jest to jaką funkcję ma pełnić nasz ogród – czy ma być on jedynie ozdobny, czy ma pełnić także funkcję wypoczynkową? Może być to także ogród ziołowy lub warzywny. Możliwe jest także połączenie tych funkcji – trzeba jednak zaprojektować ogród w taki sposób by poszczególne strefy łączyły się w spójną całość i nie kłóciły się ze sobą kompozycyjnie.

Trzeba także zastanowić się nad ścieżkami komunikacyjnymi łączącymi poszczególne strefy – z jakich materiałów mają być wykonane: drewna, żwiru, płyt klinkierowych. Materiał może być uzależniony zarówno od stylu ogrodu jak i jego funkcji. Kolejnym etapem może być zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia ogrodu – wykorzystać można lampy stojące, reflektory, oświetlenie nawierzchniowe. Należy przede wszystkim wybrać tak, by podkreślić walory ogrodu, a także odpowiednio oświetlić ważne miejsca takie jak np. ścieżki komunikacje. Na koniec można zastanowić się również nad akcesoriami ogrodowymi i ozdobami, a także nad umiejscowieniem altany lub placu zabaw dla dzieci. Ponieważ odpowiednia aranżacja ogrodu jest szczególnie ważna, warto poświęcić jej dłuższą chwilę.

24 wrz Brak komentarzy admin Shuma , ,