Chęć bycia właścicielem własnego domu jednorodzinnego towarzyszy coraz większej liczbie ludzi. Trend przeprowadzania się ze wsi do miast powoli mija – mieszkanie w ciasnym mieszkaniu przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. Zamiast tego, na obszarach podmiejskich w coraz szybszym tempie budowane są osiedla zabudowy szeregowej. Miejsca takie niezmiernie często określane są jako sypialnie dużych miejscowości. Duża rzesza osób decyduje się także na zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takiej sytuacji, przed rozpoczęciem budowy należy wybrać najlepszy projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – jakie rozwiązanie okaże się najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma projekt z katalogu?

Projekt domu z katalogu, to rozwiązanie które pozwala na spore oszczędności, zarówno jeśli chodzi o czas jak i o pieniądze. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę bardzo duży. Niemal każdy, bez względu na gust czy wymagania powinien odnaleźć projekt, jaki spełni jego wymagania. Przeglądając projekty domów z katalogu, spora grupa osób koncentruje się na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt po budowie. Jest to z pewnością element, warty uwagi. Jednakże prócz tego, iż się będzie dokonywać wyboru na podstawie wizualizacji, trzeba sprawdzić także szczegółowe plany zabudowania, w których uwzględniono na przykład wielkość i rozkład poszczególnych pomieszczeń. Dobrze jest pamiętać o tym, iż każdy zakupiony projekt musi zostać właściwie zaadaptowany do gruntu – nie we wszystkich lokalizacjach da się zrealizować konkretny projekt. Oprócz oszczędności czasu i pieniędzy, jakie jeszcze zalety posiada gotowy projekt? Wśród wielu korzyści wymienić można również, to że do projektu z katalogu można wprowadzać nadprogramowe poprawki. Oczywiście odbywa się to zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednak w przypadku gdy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością okaże się to lepszym rozwiązaniem, niż zamawianie projektu budynku od podstaw. Nie da się ukryć, iż projekt katalogowy posiada także pewne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą być niezadowoleni. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Projekt domu na indywidualne zamówienie

Kolejnym rozwiązaniem, jakie jest dostępne na rynku, jest możliwość stworzenia indywidualnego projektu domu. Mogą o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których istotna jest niepowtarzalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, iż projekt tworzony jest według indywidualnych wytycznych i w miarę możliwości technicznych uwzględniane są w nim wszystkie sugestie zlecającego. Projekt taki jest też tworzony pod wskazany teren, dzięki czemu nie zdarzy się sytuacja, iż to co pięknie na papierze się prezentuje, nie będzie mogło być stworzone w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, jaki da się wyszukać w licznych katalogach. Jednak płacąc wysoką cenę otrzymuje się pewność tego, że projekt będzie oryginalny. Należy także uzbroić się w cierpliwość – jego wykonanie może zająć sporo czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów wymagających poprawy.

12 mar Brak komentarzy admin Shuma , ,