Budowanie domu od podstaw, to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga wielu poświęceń. A mimo to, coraz więcej osób się decyduje na ten ogromny krok, bo jest to krok w kierunku spełnienia marzeń o własnych czterech kątach, o stabilizacji i bezpieczeństwie. Aby wybudować dom, trzeba znaleźć na ten cel pieniądze, wybrać projekt domu i znaleźć kompetentną ekipę, która zajmie się budową.

Finansowa strona budowy domu

Duże projekty budowlane, są dosyć kosztowne. Ale jeśli ktoś ma albo planuje założyć dużą rodzinę, to duży i okazały budynek mieszkalny z pewnością mu się przyda. Budynek mieszkalny musi być funkcjonalny, praktyczny i wygodny, powinien też cieszyć oko. Dom można sfinansować na kilka różnych sposobów. Można przez dłuższy czas odkładać pieniądze na ten cel i wybudować go z własnych oszczędności. Można też sprzedać jakąś inną nieruchomość, na przykład mieszkanie i za te pieniądze wybudować wymarzone cztery kąty. Kolejną możliwością do wyboru na sfinansowanie budowy, jest kredyt hipoteczny. Kredyt ten otrzymuje się tylko i wyłącznie w celu zakupienia domu lub jego budowy od podstaw.

Warunki uzyskania kredytu

Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, by móc otrzymać kredyt hipoteczny w banku. Przede wszystkim bank musi znać cel finansowy, a więc trzeba do banku przedłożyć projekt domu albo namiary na dom, który chce się kupić. Kolejnym etapem jest sprawdzanie wiarygodności petenta przez bank, sprawdzanie jego historii kredytowej i zdolności kredytowej. Jeśli mowa o historii kredytowej, to bank sprawdza poprzednie zobowiązania finansowe klienta, sprawdza czy były one spłacone w terminie i czy klient nie miał żadnych problemów z ich spłatą. Jeśli zaś chodzi o zdolność kredytową, to klient musi być zatrudniony na umowę na czas nieokreślony. Ponadto powinien mieć odpowiedniej wysokości stałe wynagrodzenie. Następnie bank przedstawi ofertę kredytową, ilość rat do spłacenia, kwotę miesięczną do spłaty, całkowitą kwotę do spłaty, dodatkowe opłaty bankowe itp. Wtedy klient może podjąć decyzję, czy zgadza się na warunki banku i czy jest chętny na taki kredyt. Wtedy pozostanie już tylko kilka formalności i pieniądze trafią do klienta. Bardzo często w przypadku budowy domu, bank wypłaca poszczególne transze na wykonanie poszczególnych etapów budowy. Po zakończeniu jednego etapu, bank wypłaca kolejną sumę na realizację kolejnego etapu.

Z kredytu hipotecznego można sfinansować budowę całego domu, ale czasem przyda się też dobrać pożyczkę gotówkową, na mniejsze inwestycje związane z nowo powstającym domem. Taką pożyczkę również można uzyskać w banku ale też w instytucjach poza bankowych. Są to zwykle pożyczki na mniejsze kwoty, na kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Ich spłatę rozkłada się na kilkanaście miesięcy, czasem na parę lat. W ten sposób uzyskuje się zastrzyk gotówki, dzięki któremu można wykończyć swój wymarzony domek i wyposażyć go meblami i dekoracjami. Takie dodatkowe pieniądze zawsze się przydają, warto więc się o nie postarać, składając wniosek kredytowy w banku.

24 wrz Brak komentarzy admin Shuma , , ,