Gdy młode małżeństwo staje u progu nowego etapu w swoim życiu, musi sprostać wielu nowym obowiązkom i oczekiwaniom. Gdy więc tylko ucichnie marsz Mendelsona, a goście weselni rozjadą się do swoich domów, rozpoczyna się w głowach młodej pary inwentaryzacja ich marzeń, oczekiwań i możliwości, jakimi dysponują.
Oczekiwania są często początkowo dość wysokie. Młodzi chcą osiągnąć swoje nowe lokum szybko. Przestrzeń powinna być duża, nowoczesna i słoneczna, sąsiedztwo niekłopotliwe, a okoliczne tereny zachęcające do relaksu i dające możliwość wytchnienia po dniach ciężkiej, stresującej pracy. Nowożeńcy przystępują do poszukiwań odpowiedniego dla siebie miejsca na rynku i bardzo szybko okazuje się, że muszą mocno skorygować swoje plany.
Rynek wtórny oferuje cała gamę lokali, ale niekoniecznie tak nowoczesnych, jak życzyliby sobie tego młodzi. Rynek pierwotny mógłby wymaganiom sprostać, ale cena często okazuje się być barierą nie do przejścia. Bierze się więc pod uwagę kontakt z bankami, oferującymi kredyty mieszkaniowe.
I tu para może potknąć się o kolejną przeszkodę. Wzięcie kredytu mieszkaniowego, zwłaszcza gdy jest się młodym, nie ma się majątkowego zabezpieczenia, ani stałych ugruntowanych dochodów, wcale nie musi być takie proste, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Bywa, że cena nieruchomości jest tak wysoka, że na jej pokrycie nie wystarczy zebranych zabezpieczeń od nowożeńców i ich rodziców. Wtedy następuje kolejna korekta – trzeba zrezygnować z marzeń o wielkich apartamentach i zacząć myśleć o ograniczaniu przestrzeni. Oczekiwania po raz kolejny zostają zweryfikowane przez rzeczywistość.
Na szczęście architekci znają te realia. Doskonale wiedzą, z jakimi decyzjami musi zderzać się młode pokolenie. W swojej ofercie umieszczają więc sporo projektów lokali, które mają wprawdzie niewielki metraż, ale potrafią zmieścić w sobie wszelkie potrzebne funkcje. W projekcie dwupokojowego mieszkania para młodych otrzyma więc komfortowe, z pomysłem zagospodarowane miejsce do życia dziennego, często połączone z jadalnią, a czasem nawet z otwartą kuchnią. Wyodrębnia się również wygodną i spokojną strefę nocną. Sprytnie zaprojektowane ściany działowe z licznymi załamaniami pozwalają na wygospodarowanie miejsca na jakże potrzebne szafy i schowki. Wszystko to po to, aby każde z małżonków miało możliwość upakowania na wspólnej przestrzeni swojego dotychczasowego życia. Znajdzie się więc miejsce na książki, płyty, sprzęt audio, rozmaite kolekcje. Jeśli jest to dla młodych ważne, w ciągach komunikacyjnych można zaplanować z miarę przestronne garderoby i schowki na rzeczy używane jedynie sezonowo.
Takie wsparcie architektów jest dla młodych bardzo ważne i cenne. Okazuje się również korzystne i dla samych planistów, których projekty są chętnie i często kupowane i realizowane przez deweloperów. Bo przecież sprzedawcy mieszkań również odczuwają korzyść. Łatwiej bowiem sprzedać mieszkanie mniejsze, za odpowiednio niższą cenę, niż wielkie i choćby najładniejsze apartamenty. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku to popyt kształtuje podaż. Rynek przynosi młodym w prezencie rozwiązania zgodne z ich możliwościami.