Chcąc wybudować dom lub wyremontować i przebudować stary należy najpierw zaopatrzyć się w projekt. Projekty budowlane oferują biura projektowe lub samodzielni projektanci. To rynek szalenie gęsty. Wielość fachowców w tej dziedzinie może z pozoru przyprawiać o zawrót głowy, jednak jest to zdrowa sytuacja. Istnieją bowiem grupy architektów specjalizujące się w określonych typach budowli. Wybór więc zależy od nas. Położenie domu w określonym krajobrazie może niejako wymuszać typ projektu. Jego charakter będzie zależeć od wielu czynników. Gęstość zabudowy, bliskość i rodzaj terenów zielonych, ogólny klimat istniejących budowli i ich wiek, sąsiedztwo akwenów, pofałdowanie terenu i inne.

Istnieją oczywiście grupy projektantów, które poradzą sobie z każdym typem zlecenia. Jednak rozsądnym rozwiązaniem byłoby zwrócenie się do specjalisty w określonym stylu. Doświadczenie fachowca w tej sprawie będzie na pewno owocne i przyniesie nam wiele satysfakcji.

Oprócz projektów budowlanych kompletnych brył mieszkalnych można zwrócić się do projektanta, by sporządził projekt wnętrza. I tu również napotkamy na szereg typów. Każdy z nas ma określony gust i wyobraźnię, z której korzystamy nieograniczenie. Jedni lubią prostotę, drudzy wyrafinowanie, inni pomieszanie stylów, a inni zdają się na gust fachowca. Projektowanie wnętrza głównie jednak polega na rozplanowaniu pomieszczeń tak by były one w pełni funkcjonalne i w zupełności zaspakajały nasze potrzeby. W pomieszczeniach nie powinny znaleźć się różnego rodzaju przeszkody komunikacyjne. Progi, jeśli są nieodzowne muszą być wykonane tak, by nie sprawiały kłopotu podczas chodzenia. Może zdarzyć się, że zamieszka z nami lub odwiedzi nas osoba niepełnosprawna. Musi ona czuć się komfortowo. Również dzieci powinny poruszać się bez przeszkód, co pozwoli im i nam czuć się bezpiecznie. To jednocześnie nasuwa kwestię prawidłowo zaprojektowanego oświetlenia. Profesjonalne oświetlenie daje gwarancję dobrego spędzania czasu przez całą dobę. Ilość punktów świetlnych w pomieszczeniach zależy od ich rozmiarów i kształtów. Występujące w nich ścianki działowe i przepierzenia tworzą naturalne przeszkody dla światła. W tym celu, by uniknąć miejsc zacienionych lub słabo oświetlonych, powinno się uwzględnić kilka punktów świetlnych. Należy również zaplanować różne rodzaje lamp. Sufitowe wiszące lub płaskie, stojące, kinkiety i lampki nocne lub biurkowe. Nie zapominać należy również o oszczędnych typach żarówek czy świetlówek i montowaniu regulatorów oświetlenia.

Spędzanie czasu w dobrze zaprojektowanym wnętrzu jest gwarancją odprężenia i co za tym idzie — wypoczynku. Po ciężkim dniu pracy miło jest przebywać w przyjaznym otoczeniu. Ufajmy naszemu wybranemu projektantowi, ale przedstawmy mu również swoje sugestie, bo to przecież my będziemy tu mieszkać.

Przed wyborem projektu, dobrze jest zapoznać się z kilkoma już istniejącymi lub obejrzeć nieco innych wnętrz, by mieć rozeznanie. Byliśmy na przykład z wizytą u znajomych i szalenie spodobały nam się ich rozwiązania. Możemy więc z nich skorzystać.