Planując budowę domu, na samym początku musimy wiedzieć ile wyniesie nas taka inwestycja. Głównie to od kosztów zależy na jaki dom oraz jego projekt będziemy mogli sobie pozwolić.

Kosztorys budowy domu to ściśle określone wyliczenie wszystkich kosztów związanych z budową. Jest on realizowany na podstawie wcześnie wykonanego projektu budowlanego lub wykonawczego. Lepiej jest jednak, gdy kosztorys wyliczany jest na podstawie tego drugiego, ponieważ wykonawczy projekt zawiera dużo więcej elementów i stanowi spoisty swego rodzaju opis. Wszystkie wyszczególnione elementy projektu trzeba będzie wyceniać, aby poznać faktyczny koszt inwestycji. Takie kosztorysy zleca się kosztorysantowi, który na zamówienie wycenia inwestycję.
Budowa domu to skomplikowany proces i wymaga odpowiedniej dokumentacji. Oprócz wyżej wspomnianych projektach – budowlanych i wykonawczych, niezbędne będzie wykonanie projektu technicznego. Jest to dokument określający wszystko, czego będziemy używać przy budowie. Jest to spis materiałów, rodzaj zbrojeń, forma budynku i przestrzenne zagospodarowanie. Prywatne zamierzenie budowlane nie wymaga koniecznie projektu technicznego, ale warto go zamówić, ponieważ oszczędzi to późniejszych problemów dla nas i samego wykonawcy.
Myśląc o budowie domu, chcemy aby był wymarzony i służył na lata nam, a może nawet naszym dzieciom czy wnukom. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego kapitału na tą budowlane przedsięwzięcie, możemy zasięgnąć pomocy banku, który udzieli nam kredytu hipotecznego. Obecnie ofert są naprawdę atrakcyjne i jest ich wiele, co umożliwia dokonanie zadowalającego wyboru.

Składając wniosek kredytowy na kredyt hipoteczny będą potrzebne różne dokumenty, ale zanim to nastąpi trzeba wycenić nieruchomość. W przypadku nieistniejącego jeszcze budynku bank będzie potrzebował wcześniej wykonanego kosztorysu budowy.
Do wniosku będą potrzebne dokumenty podstawowe takie jak: wzór wniosku (często zamieszczony do pobrania na stronie internetowej banku), dane wnioskodawców oraz dokument tożsamości ze zdjęciem. Następnie dane dotyczące budującego się domu, czyli: numer księgi wieczystej działki, ważne i ostateczne pozwolenie na budowę, program użytkowy budynku (z projektu budowlanego), ewentualną umowę darowizny oraz wspomniany wcześniej kosztorys.

Bank do udzielenia kredytu hipotecznego będzie potrzebował danych odnośnie naszych zarobków aby określić zdolność kredytową. Jakich dokumentów bank potrzebuje zależy od źródła naszego dochodu. Jeżeli posiadamy umowę o pracę to bank może zażądać takich dokumentów jak: zaświadczenie o dochodach, aktualna umowa o pracę oraz świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy. Dodatkowo może być potrzebne zaświadczenie o urlopie macierzyńskim. W przypadku własnej działalności gospodarczej przygotujmy sobie rachunek przychodów i rozchodów, PIT oraz zestawienie ewidencji. Potem rozpoczyna się proces rozpatrywania wniosku, a po pozytywnej decyzji możemy uzyskać kredyt hipoteczny.

Wszystkie te formalności potrzebne są aby wybudować swój dom.

7 cze Brak komentarzy admin Shuma , ,