Zarządzanie budową jest zwykle rozszerzone na mnóstwo różnych funkcji. Najważniejsze z nich można podsumować na wiele sposobów. Określenie celów projektu i planów, w tym określenie zakresu, harmonogramu, budżetowania, decydowanie o wymaganiach dotyczących osiągnięć i wybór uczestników projektu – czynności te są naprawdę niesamowicie ważne. Zwiększenie efektywności zasobów poprzez pozyskanie siły roboczej i niezbędnego sprzętu to obowiązek każdej osoby, która zdecydowała się na pracę w biurze projektowym.
Nie jest tajemnicą, że zarządzanie projektami budowlanymi jest dość skomplikowaną dziedziną. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy, kto dopiero wchodzi na boisko.
Wszystko zaczyna się od tego, że właściciel projektu kontaktuje się z kontrahentami, aby poprosić o oferty. Kierownicy budownictwa zainteresowani realizacją projektu złożą ofertę właścicielowi. Oferta będzie zawierać szczegółowe informacje na temat kwoty, którą właściciel projektu musi zaoferować na zakończenie projektu. Otwarte oferty są nierozerwalnie związane z projektami publicznymi. To aukcja, na której każdy wykonawca może złożyć swoją ofertę. Otwarta oferta jest zwykle otwarcie promowana. Prywatne projekty oparte są na zamkniętych ofertach. Właściciel projektu wysyła zaproszenie do przetargu do określonej liczby kontrahentów. Po otrzymaniu wszystkich ofert dotyczących konkretnego projektu właściciel przechodzi do wyboru wykonawcy za pomocą wielu metod. Projekty budowlane powinny odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: estetyczność, dokładność oraz solidność. Mieszkanie powinno być funkcjonalne.
Proces licytacji dobiegł końca i teraz nadszedł czas, aby wszystkie osoby zaangażowane w projekt mogły to zrealizować. Zasadniczo każdy projekt ma standardowy cykl życia, niezależnie od jego szczególnych cech. Strukturę tę można podzielić na cztery podstawowe etapy. W pierwszej fazie określa się cel i wykonalność projektu. Jest to kluczowy etap całego procesu, ponieważ może wskazywać, czy ten projekt jest dobrą okazją, czy nie. W razie potrzeby przeprowadza się studium wykonalności i na podstawie jego wyników wydaje się zalecane rozwiązanie. Po podjęciu decyzji tworzony jest dokument inicjujący projekt. Na etapie planowania projektu zespół wyróżnia całą pracę do wykonania. Jest to ciągłe działanie prawie do końca projektu.
Głównym priorytetem na etapie planowania jest zaplanowanie czasu, kosztów i zasobów dla projektu. W oparciu o te wymagania zespół opracowuje strategię, której należy przestrzegać. Jest to również znane jako zarządzanie zakresem. Po określeniu budżetu, harmonogramu i prac projekt jest prawie gotowy do rozpoczęcia. Kolejnym krokiem tego naprawdę ważnego procesu jest zarządzanie ryzykiem. W tym momencie zespół powinien zbadać wszystkie potencjalne zagrożenia dla projektu i opracować solidne rozwiązania. Wreszcie, niezbędny jest również plan komunikacji, ponieważ zapewni on skuteczny przepływ informacji między zainteresowanymi stronami projektu. Biuro projektowe ma naprawdę wiele pracy.