Rozwój budownictwa jednorodzinnego w ostatnich latach jest niewątpliwym faktem. Przedmieścia miast rozrosły się i rozciągnęły we wszystkich kierunkach. Powstały w ten sposób całe osiedla domów jednorodzinnych z niewielkim ogrodem dookoła nich. Posiadacze takich działek jednocześnie z urządzeniem domu muszą planować sposób zagospodarowania jego otoczenia.

Dlatego też każdy właściciel domu powinien wyobrazić sobie, jak powinien wyglądać jego wymarzony ogród i dostosować swoje oczekiwania do posiadanej przestrzeni. Obecnie mamy do dyspozycji bardzo wiele rozwiązań, dzięki którym możemy wytworzyć taką przestrzeń jaką sobie wymarzymy. Dostępność roślin, krzewów ozdobnych, drzew jest bardzo duża. Możemy zaplanować ogród użytkowy, w którym posadzimy rośliny, z których będziemy czerpali korzyści. Dostępne odmiany drzew i krzewów owocowych są również niezwykle ozdobne i nasz ogród będzie również pięknie wyglądał. Możemy zaplanować przy tym, kupując różne dodatki do domu, część poświęconą ziołom, warzywom, czy też po prostu zaprojektować efektowną rabatę kwiatową.

Równie dobrze wokół domu świetnie wygląda zadbany jasnozielony trawnik. Można to potraktować jako przedłużenie puszystego dywanu z domu i strać się utrzymać krótko ściętą murawę przez długi okres wegetacji. Zyskujemy wówczas niezwykle przyjemny dla oka jednolicie zielony obszar z możliwości wykorzystania go w różny sposób. Urozmaicić możemy go poprzez skrzynki, w których posadzimy na przykład wielobarwne kwiaty. Aranżacja takiej przestrzeni jest bardzo przyjemnym wyzwaniem, a efekt może naprawdę zaskakiwać.

Inną propozycją jest próba zrealizowania ogrodu w określonym stylu. Na przykład jednym z cieszących się ostatnio popularnością jest styl dalekowschodni, japoński lub chiński. Ogród wówczas jest kształtowany według określonych reguł, z wyznaczonymi specjalnymi strefami. Dostępne dodatki do domu pozwolą wówczas na upiększenie ogrodu różnego rodzaju figurami lub też donicami, czy też skrzynkami nawiązującymi do dalekowschodnich motywów.

W przypadku gdy posiadamy większą działkę, dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie oczka wodnego lub też innych rozwiązań z wodą związanych, np. sztucznego strumyka lub ogrodowej fontanny. Pozwoli to na wytworzenie specyficznego mikroklimatu, a szum szemrzącej wody idealnie wyciszy nas po ciężkim dniu. Drobny staw pozwoli również na hodowanie ozdobnych rybi ciekawych gatunków roślin, które wymagają stałego dostępu do wody.

Jednakże w przypadku, gdy posiadamy wyłącznie mieszkanie w budynku wielorodzinnym i nie stać nas na zakup działki możemy pozwolić sobie na namiastkę ogrodu w postaci skrzynek balkonowych. Takie skrzynki nie tylko zaspokoją naszą chęć posiadania kawałka ziemi do zagospodarowania, lecz również stanowią efektowną ozdobę.

Podsumowując należy podkreślić, że dostępność rozwiązań pozwala na realizację praktycznie każdych pomysłów związanych z ogrodem. Możemy pozwolić sobie na jego założenie praktycznie na każdej powierzchni, nawet w przysłowiowych skrzynkach na balkonie. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i dostępności środków finansowych.

12 wrz Brak komentarzy admin Shuma , ,